Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doplněk sochy a kříže církevní

16. 8. 2010

Doplněk k článku Kříže a sochy církevní.

 

Socha „Zelená Matka boží“ se nacházela na cestě do Dlažkovic, nedaleko nového hřbitova. Dnes již socha nestojí. Základy a podstavec jsou ještě patrné. Jedna část podstavce s reliéfem je povalena v těsné blízkosti základů pomníku. Snad by jeho uchování a uložení, například na farské zahradě nebo v zahradě muzea, stálo za trochu námahy a nepatrné finanční náklady.

K tomuto pomníku byl údajně následující důvod. V 18. století Třebenice postihlo několikaměsíční sucho. S prosbou k Bohu se do okolních polí vypravilo procesí. Když došlo právě do míst, kde se křížila cesta s klíče s cestou do Dlažkovic, začalo pršet. Jako poděkování za záchranu úrody byla postavena zmíněná socha.

Druhá historka se váže ke křížku pod Čertovkou, kde se kříží Kaplířova a Tyršova ul. jak je patrné ze staré pohlednice (viz. fotogalerie), byla cesta ve špatném stavu. Když došel pohřební průvod, který doprovázel bohatého sedláka z Jenčic na jeho poslední cestě, do míst, kde dnes stojí křížek, ozvalo se na kodrcajícím pohřebním voze bušení na rakev. Po otevření víka rakve se údajně mrtvý sedlák posadil. Na památku a jako poděkování Bohu za záchranu života nechal na tomto místě postavit křížek.

                                                                           Třebeničan

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář