Jdi na obsah Jdi na menu
 


Evangelický kostel

22. 7. 2010

Německý evangelický kostel

 

Základní kámen ke stavbě tohoto kostela byl položen dne 16.V.1901. Stavba byla dokončena roku 1902. Stavební plány byly vypracovány  v Drážďanech. Stavbu částečně financoval „Gustav Adolf Verein“        v Německu, dnes jest ještě na kostele nějaký dluh.

Původně byl majetkem kostela zdejších Kirchenverein, dnes jím je takový spolek v Litoměřicích.

V srpnu roku 1923 byl do výklenku zdi v kostele umístěn popel           z pozůstatků Dr. Václava Josefa Titty.

Od převratu koná v kostele bohoslužby za nájemné také zdejší sbor evangelické církve českobratrské.

                                                                          J. Kosina

 

V současné době je v tomto objektu umístěno Muzeum českého granátu. V letáčku muzea se uvádí: „ Bývalý luteránský kostel          v Třebenicích je sídlem Muzea českého granátu, jehož expozice    se zaměřuje na historii kraje, těžbu a zpracování českého granátu, historické a současné granátové šperky. Základem se stala sbírka zdejšího lékaře a vlastence V. Paříka. Zajímavostí je mimo jiné největší český granát (pyrop), kolekce šperků Ulriky von Levetzow, lásky J. W. Goetha, a městská viniční kniha. Granáty si návštěvníci mohou nejen prohlédnout, ale i sami nasbírat přímo před muzeem   či v dovezeném granátovém písku“.

V útlé brožuře V. Bouška a I. Turnovec „Mineralogický symbol Čech Český granát“ je uvedeno:“ V roce 1988 bylo během rekonstrukce vykradeno muzeum Českého granátu v Třebenicích. Největší ztrátou byly právě šperky Urliky von Levetzow. Trvalo celý rok než byly mírně poškozené šperky znovu objeveny. Zloději je uložili v plechové krabici do železničního spodku na trati z Prahy do Ústí n.L. Pokud by se šperky nenalezly, znamenalo by to nevyčíslitelnou ztrátu. Dnes jsou dokonale zabezpečeny a ve družstvu Granát byla zhotovena jejich věrná kopie. S výrobou se podle fotografií začalo jen několik měsíců po jejich odcizení. Dokončeny byly společně      s opravou nalezených původních šperků".                                                                                                                                                             Třebeničan

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář