Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše domy podle Václava Kosiny

4. 7. 2010

Historie našich domů

 

V rubrice Víte, že ... jsme začali zveřejňovat některé známé i méně známé historické skutečnosti. Byli jsme upozorněni na rozsáhlou dokumentační činnost pana Václava Kosiny, nazvanou „Historie Našich Domů“. Osobnost Václava Kosiny, učitele, ředitele školy, správce muzea a starosty v Třebenicích se Vám budeme snažit přiblížit v jiném článku. Dnes přinášíme ukázku z jeho dokumentační tvorby, tak trochu netradičně, a sice dodatek.

 

 

Naše domy.“

 

D o d a t e k.

 

Práce tato by nebyla úplná, kdyby v ní scházelo pojednání o těch stavbách, které se podle zákona popisným číslem neoznačují a proto, ač tvoří samostatné celky, nebyla tu dosud o nich řeč.

Má-li pak podávati obraz našeho města v letech minulých i současných, pak musí být tento obraz doplněn pojednáním o pomnících a sochách, jež město zdobí, o památných a okrasných stromech, o dnešním stavu a vývoji komunikačních prostředků a o těch zařízeních města i soukromníků, jež činí z mrtvého moře kamene, třeba jen maličko – živé lidské sídlo.

 

Abychom tuto mezeru vyplnili, pojednáváme o těch věcech v tomto     d o d a t k u   s přáním, adresovaným všem, jichž se týče, aby ve všech odstavcích pojednávání pokračovali v budoucích věcích.

 

 

V červnu 1939.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář