Jdi na obsah Jdi na menu
 


Památné a okrasné stromy

17. 8. 2010

Památné a okrasné stromy.


Nejstarším památným okrasným stromem v městě jest ohromná lípa na dolejším hřbitově. Bude jistě přes 500 let stará. Roku 1930 byly dutiny v ní zasypány mourem a navrchu zabetonovány. Tím se její věk jistě prodlouží.

Pak následují obě lípy na Paříkově náměstí vlevo a vpravo od kašny. Jejich stáří se teď odhaduje na 300 let. Kašna se stavěla roku 1678 „pod lipami“. Poslední dobou rychle prosýchají, jednak proto, že mají na náměstí velmi špatnou půdu a pak, že při stavbě kanalisace podél náměstí velmi utrpěly. R. 1919 byly na návrh pisatele pojmenovány lípou Husovou a lípou Žižkovou.

Lípy u sochy Panny Marie na náměstí byly zasazeny 24. května 1854 na oslavu zásnub J.V. císaře Františka Josefa I.

Roku 1877 bylo na náměstí zasazeno 23 lip zásluhou okrašlovacího spolku, založeného Drem. V. Paříkem. Ačkoliv je zasadil zahradník a hostinský Frt. Šabas velmi pečlivě do velkých jam, do nichž se dala černá hlína, nedařilo se jim ve špatné půdě náměstí dobře. Dnes jich stojí již jen asi 10. Ostatní hynuly a jejich zbytky byly odstraněny při budování sadu na náměstí roku 1938.

Lípy kol školního hřiště byly vysázeny roku 1923 při otevření hřiště.

2 lípy před hlavním vchodem do kostela byly zasazeny roku 27.V.1879 při oslavě 25. výročí sňatku J.V. císaře Františka Josefa. Přitom mluvil k shromážděné mládeži poprvé v Třebenicích pan školdozorce MUDr. Václav Pařík česky a k lidu mluvil starosta Frt. Petrich německy.

Roku 1882 zasadil Okrašlovací spolek kolem kostela 14 akátů, z nichž se dodnes zachovaly jen některé vzadu za kostelem. Ty, které zůstaly ještě státi vpředu do náměstí, byly vykáceny roku 1938 při úpravě náměstí na radu zahradního architekta Kumpána z Prahy /zároveň s několika hlohy a platany/, ježto prý má zůstati architektura volná. Tehdy upravila zahrádku kolem kostela na půdě zrušeného hřbitova Občanská záložna.

„Tyršovu alej“ kulovitých javorů kolem nádvoří Paříkovy sokolovny vysadila T.J. Sokol dne 7.III.1932 v jubilejním roce Tyršově. Zdá se, že se jim v půdě nedaří dobře.

Kulovité akáty v ulici Štefánikově a kolem pomníku padlých vysadila obec na jaře roku 1933.

Topoly u mostů přes Hostinnou byly vysazeny péčí MUDra Václava Paříka 26.IV.1895.

                                                                                                                                 V. Kosina

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář