Jdi na obsah Jdi na menu
 


Veřejné studny.

13. 11. 2010

 

Veřejné studny.

 

Nenašli jsme nikde ve spisech zprávu o tom, kdy byly vybudovány veřejné studny na Trávníku ( Tyršova ul. před č.p. 104. Poz. Tř.) a v č.p. 2. Prastará jest už asi také veřejná studánka poblíž mlýna č.p. 37 (Konec Sokolské ul. u koupaliště. Poz. Třeb.).

 

Veřejná studna na Loucké před evangelickým kostelem byla vybudována roku 1921. Jest 15 metrů hluboká, dělal ji zdejší studnař František Tomandl a stála i s čerpadlem také 15.000.-- Kč.

Kromě toho má obec úmluvu s dráhou, že občanstvo z dolní části města smí si choditi pro vodu na nádraží a obec že bude za to platiti dráze polovinu udržovacích nákladů.

 

Podobnou úmluvu má obec také s T.J. Sokol ohledně používání studny ve dvoře Paříkovy Sokolovny.

 

Roku 1938 vybudovala obec novou veřejnou studnu na novém hřbitově při silnici dlažkovické. Studna jest 18 metrů hluboká a dělal ji také studnař František Tomandl. Stála přes 4.000.-- Kč a dalo se k ní čerpadlo od studny v č.p. 2, když se tam roku 1938 zařídil domácí vodovod pro veřejné čerpadlo a pro hostinec v radnici.

 

                                                                                                                             V. Kosina

 

(Ještě však zůstala opomenuta veřejná studna na starém hřbitově, která byla zřízena asi později. V padesátých letech minulého století se také pro zalévání na hřbitově chodilo pro vodu do náhonu u starého špejcharu na křižovatce, nebo do Modly. Poz. Třeb.)

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vodnář 14.11.

(Třebeničan, 14. 11. 2010 16:26)

Trapasy.

Děkuji za upozornění. Použiji omluvy a výmluvy „našich politiků“ Nemáte pravdu. Chybička (chybyčka) se vloudila. Několik měsíců mi můj zdravotní stav nedovoluje plně abstinovat. To je moje chyba, ne jeho. Vodnáři, ani „piná“ voda není nejlepší. Nic ve zlém a veselou mysl.

piná voda

(Vodnář, 14. 11. 2010 6:08)

Třebeničane, vy jste asi nepil ze studny, když jste to psal? Vypadá to, že jste to viděl dvojmo.