Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vodovod

7. 11. 2010

Zařízení městská

 

Vodovod.

 

Zpráva o začátcích našeho vodovodu v dávnověku a po zřízení kašen jest vepsána v knize „100 let ve starých Třebenicích“ a tam čtenáře odkazujeme.

 

V XIX. století ten primitivní vodovod stále zlobil pro malou trvanlivost dřevěných rour a vyžadoval každý rok velkého nákladu. Roku 1873 byly zřízeny na náměstí tři čisticí šachtice. Obec se musela stále starat o zásobu borových kmenů k výrobě nových rour.

 

Po převratu se ukazovaly všecky další opravy plýtváním peněz a proto se část po části zařizovala z rour železných. Pro jejich drahotu bylo užito vyřazených rour kotlových, jež dodal obci zdejší strojník Eduard Rohrich. Nejdříve byla vyměněna část od haltýře (zásobník vody opatřený výdřevou, později opatřený kamennou obrubou. Poz. Třeb.) až přes dvůr domu č. 35, roku 1922 byla položena druhá část až k první kašně a roku 1923 odtud až k prostřední kašně. Mnoho se tím ale nezvítězilo. Staré roury brzy prorezavěly a zlobilo to zase. Proto se obec rozhodla roku 1928, že se celý vodovod přestaví z nových rour litých a to bylo také v témže roce provedeno. Přitom byla také pořízena odbočka do kuchyně hostince v radnici.

 

O vzniku kašen je podrobná zpráva v knize výše uvedené, doplňujeme ji jen tím, že místo dřevěné krytiny dostala spodní kašna roku 1920 krytinu betonovou, roku 1925 kašna střední a roku 1932 kašna hoření.

                                                                                                                                            V. Kosina

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář